Mano knygelė, kvepianti vaikyste

„Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilygintas dieviškosios ugnies pagrobimui – nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto žvėrių, jei ne knyga, kuo sušildom sugrubusią sielą, kieno, jei ne knygos šviesa mus vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais.“

(Just. Marcinkevičius, „Dienoraštis be datų“, 1981).

Alytaus lopšelyje-darželyje „Pasaka“ vyko bendruomenės senų knygų paroda „Mano knygelė, kvepianti vaikyste“, skirta vaikų knygos dienai paminėti (balandžio mėn. 2 diena). Išskirtinė vaikiškų knygų paroda kvietė didelius ir mažus susipažinti su Lietuvos vaikų literatūra, vaikiškomis knygelėmis, senosiomis kulinarijos bei sveikatos knygomis ir t.t. Ekspozicijoje buvo pristatomos knygos ir knygelės, kurias skaitė vaikučių mamos, tėveliai, seneliai ir net proseneliai. Bene įspūdingiausias parodos egzempliorius – vadovėlis „Sakalėlis“, išleistas 1935 m.

Dabar tokios, senos knygelės yra tapusios tikromis retenybėmis, tačiau mūsų ugdymo įstaigos darbuotojų dėka jos buvo išsaugotos iki šių dienų. Ši senų knygelių paroda puikiai atspindi Lietuvos istorijos laikotarpius ir tuometinę kultūrinę tikrovę.

Vykstančios parodos metu, lopšelio-darželio „Pasaka“ mažasis skaitytojas turėjo galimybę kartu su pedagogėmis pavartyti, paskaityti senas knygeles bei palyginti jas su dabartinėmis, o įstaigos darbuotojai – puikią progą panirti į malonius sentimentus bei sugrįžti į vaikystę…

Tikimės, kad ši nedidelė paroda mūsų ugdytiniams plačiau atvers duris į draugystę su knyga. Kadangi net ir pačiam mažiausiam vaikeliui knyga turi sietis tik su teigiamais dalykais – mamos balsu, geru žodžiu, šypsena. Juk nuo pat mažens kiekvienas vaikas turi jausti, kad knyga – tai malonumas.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Gitana Baležentienė