Edukacija apie paukščius

Ar žinojote, kad genio smegenis nuo sukrėtimo saugoja ne kas kitas, o liežuvis, kuris yra iki 20 centimetrų ilgio ir siekia net viršugalvį, giesmes gieda tik paukščiai „berniukai“, gandras iki Afrikos skrenda beveik 2 mėnesius, kregždžiukai suaugėliais tampa vos per 24 dienas, varnos pažįsta visus, netoliese gyvenančius, vaikus, o gervė padeda tik du vaiko kumščio dydžio kiaušinius?             Šiuos ir kitus mums nežinomus, bet be galo įdomius dalykus išgirdome Alytaus aplinkos apsaugos skyriaus organizuotos edukacinės paskaitos metu. Ją vedė Lietuvos ornitologų draugijos projektų vadovas Gediminas Petkus. Mokėmės atskirti kregždę nuo čiurlio, karklažvirblį nuo naminio žvirblio, kirą nuo žuvėdros.

Lektorius ne tik pasakojo apie sparnuotuosius draugus, bet parodė apie juos filmuotą medžiagą, paukščio žiedą, įvairius inkilus, miške surastus iš medžio iškritusius lizdus ir … pelėdos vakarienės likučius — pelės kauliukus ir kailį.  Žinių įtvirtinimui gavome užduotį — pasivaikščiojimo metu stebėti darželio teritorijoje skraidančius žvirblius ir išsiaiškinti, kokių yra daugiau: karklažvirblių ar naminių žvirblių. Bet vaikai nebūtų vaikais — lauke jie turėjo daug malonesnių širdžiai užsiėmimų. O dar ir žvirbliai nekantrūs pasitaikė!..  Sutūpę ant šakų nelaukė, kol juos priskirs vienai ar kitai rūšiai. Todėl šią užduotį vaikus įpareigojome atlikti drauge su tėveliais. O jeigu norite sužinoti, kurių žvirblių yra daugiau jūsų gyvenamojoje vietovėje, turėsite pasidomėti, kuo šie paukščiai vieni nuo kitų skiriasi!

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Daiva Kasiulionienė